Tuvalet Kokusu Nasıl Giderilir?

Evinizin her yerini özene bezene temizleseniz de zaman zaman bu temizliğe gölge düşüren bazı problemlerle karşılaşabilirsiniz. Genellikle kimsenin yüzleşmek istemediği bu problemlerden biri de tuvalet kokuları. Evin belki de en hijyenik olması gereken kısmı olan tuvaletler, çevresine saçtığı kötü kokular nedeniyle pek çoğumuzu tedirgin ediyor ve bizi tuvalet kokusu nasıl giderilir sorusuyla baş başa bırakıyor.

Tuvalet kokusu naftalin gibi geçici çözümlerle giderilmeye çalışılsa da daha profesyonel bir dokunuş gerektirebiliyor. Yine de endişelenmenize gerek yok. Çünkü işin uzmanlarına koşmadan önce bu kokudan kurtulmak için başvurabileceğiniz birkaç farklı yöntem bulunuyor. Ancak tuvalet kokusunu gidermenin yollarına geçmeden önce buna neden olan faktörleri anlamak gerekiyor. Şimdi gelin tuvalet kokusuyla ilgili tüm detaylara hakim olmanız için bazı noktaları birlikte inceleyelim.

Tuvaletteki kokular neden kaynaklanıyor?

Tuvalet kokuları pek çok sorundan kaynaklanabiliyor. Tuvaletten gelen kötü kokunun neye benzediğini anlamak, kokunun sebebini belirlerken size yardımcı oluyor. Eğer tuvaletiniz kükürt kokusu yayıyorsa bu, suda bakteri olduğu anlamına geliyor. Koku sadece tuvaletteki musluktan geliyorsa borulardaki kirliliği gidermek yeterli olacaktır. Ancak tüm tesisatı ilgilendiren bir durumsa, daha profesyonel bir yardım almak gerekiyor.

Eğer tuvaletinizde kanalizasyon kokusu alıyorsanız, ortada P tuzağı borusundan kaynaklı bir sorun olabilir. Bu nahoş kokuya neden olan U şeklindeki boru, kanalizasyondan gelen gazlara karşı sızdırmazlık oluşturmak için içinde bir miktar su tutuyor. Kırılmış bir conta veya tuzaktaki bir sızıntı ise kokunun tuvaletten banyoya yayılmasına neden oluyor. Doğal karışımlarla bu tip bir kokudan kurtulamıyorsanız, tuvalet tesisatınızı kontrol ettirmenizde fayda var.

Bunun yanında tuvalette idrar kokusu da sıklıkla görülen bir problem. Tuvaleti ne kadar temizlerseniz temizleyin hala idrar kokusu alıyorsanız sorun muhtemelen sadece bir contadan kaynaklanıyor. Tuvaletin altına yerleştirilen ve tuvalet ile drenaj borusu arasındaki bağlantıyı kapatan balmumu contası aşınmış veya yanlış montajla takılmış olabilir.

Tuvaletteki kokulara karşı çözümler

Tuvaletinizdeki kokular her zaman tesisat değişimi gerektirmeyebiliyor. Gider borusu tıkanıklığının neden olduğu tuvalet kokularını evinizde bulunan malzemelerle kolaylıkla giderebilirsiniz. En sık kullanılan temizleme yöntemlerinden birini beyaz sirke ve su karışımı oluşturuyor. Bu karışımı tuvaletinize döktükten sonra kokunun büyük ölçüde azaldığını fark edeceksiniz. Karbonat ve limon suyu karışımı da tuvaletteki istenmeyen kokuların giderilmesinde oldukça etkili. Oluşturduğunuz karışımı sprey şişesi yardımıyla tuvaletinize sıkarak uygulayabilirsiniz.

Air Wick ile kötü kokulara son!

Çoğu kötü tuvalet kokusu parfüm yardımıyla yerini mükemmel ve ferah kokulara bırakabilir. Tesisatı yenilenmiş bir tuvaletin bıraktığı kötü anıları yepyeni bir kokuyla unutabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey uzun süre temizlik hissi bırakan Air Wick’i kullanmak. Tuvalet ve banyonuzun temizliğini gölgeleyen kötü kokulardan kurtulmak için Air Wick’in çiçek kokularını deneyebilirsiniz. Lavanta, manolya ve bahar çiçekleri aromalarına sahip olan çiçek kokularının otomatik sprey modelleri gün boyunca tuvaletinizin güzel kokmasını sağlayabilir.

Koku çubukları da tuvaletleri daha hijyenik bir atmosfere dönüştürebilir. Doğal Hint kamışlarından yapılan kokulu çubuklarla banyo ve tuvaletinizin havasını değiştirebilirsiniz. Air Wick’in tropikal kokulu modelleri ile kendinizi egzotik bir adadaymış gibi hissedeceksiniz. Eviniz siz hiç yorulmadan hep taptaze koksun istiyorsanız meyve kokulu seçenekleri deneyebilirsiniz.

Air Wick kokuları yavaş salınım özelliğiyle ortama gün boyu canlılık sağlarken dekoratif özelliğiyle de hoş bir görünüm oluşturuyor. Temizlik sonrası evdeki temiz kokuyu devamlı kılmak için mutlaka Air Wick kullanın.