Sigara Kokusu Nasıl Gider?

Sigara kokusu hem kullananların hem de kullanmayanların ortak rahatsızlıklarından biri. Yolda yürürken bile üzerinize sinme ihtimali yüksekken, arkadaşlarınızla vakit geçirdiğinizde veya bir başkasının arabasına bindiğinizde sigara kokusunun rahatsız ediciliğine maruz kalabilirsiniz. Ancak eşyalarınıza, saçınıza veya arabanıza sinmiş bir sigara kokusu varsa bundan kurtulmanın yolları da var. Şimdi gelin, sigara kokusu nasıl giderilir sorusunun cevaplarını arayalım.

Eşyaya sinmiş sigara kokusu nasıl giderilir?

Ahşap, deri ve kumaş gibi gözenekli eşyalara kolayca nüfuz eden sigara dumanı, temizlenmediği takdirde kalıcı bir kokuya sebep oluyor. Sigara kokusunu özellikle mobilyalardan çıkarmak zor ve sabır isteyen bir iş. Bu noktada uygulanması gereken en etkili çözüm yöntemi eşyaları havalandırmak. Koltuk döşemelerine veya minderlere sinmiş sigara kokusundan kurtulmak için ayrılabilen parçaları makinede yıkayabilirsiniz.

Mobilyalarınız için daha etkili bir çözüme ihtiyacınız varsa kabartma tozu formülünü deneyebilirsiniz. Kabartma tozu her türlü kokuyu emme eğiliminde olduğu için mobilya ve döşemelerdeki sigara kokusunu da en aza indirebiliyor. Bu uygulama için kokunun geldiği bölgelere bir miktar kabartma tozu serptikten sonra bir saat kadar beklemeniz yeterli. Ardından bir süpürge yardımıyla toz parçacıklarını temizleyebilirsiniz.

Öte yandan sigaranın rahatsız edici kokusunu bastırmak nötrleştirici bir kokuya ihtiyacınız olabilir. Air Wick’in kumaş ve oda spreyleri ile odanızda 12 saate kadar etkili ferah bir kokuyu hâkim kılabilirsiniz. Yeni kapsül teknolojisi sayesinde taze ve hafif bir koku dalgası yayarak odanızdaki temizlik hissini kalıcı hale getirebilirsiniz.

Saçlara sinmiş sigara kokusu nasıl giderilir?

Başınızı yastığa koyduktan sonra rahatsız edici bir kokuyla karşılaşıyorsanız, saçlarınıza sigara kokusu sinmiş olabilir. Saçları şampuanlamak ve durulamak sinmiş sigara kokusunu yok etmenin en etkili yolu. Ancak saç yıkamak her zaman için mümkün olmayabiliyor. Bu gibi durumlarda kuru şampuan kullanmayı da deneyebilirsiniz. Her şeye rağmen koku varlığını sürdürüyorsa, parfüm veya saç kremi gibi kokulu çözümleri deneyebilirsiniz. Saçınıza sigara kokusu sinmesini engellemek istiyorsanız, onu bol bol havalandırabilir veya saç yağı sürerek kokunun saçınıza nüfuz etmesini önleyebilirsiniz.

 

Arabaya sinmiş sigara kokusu nasıl giderilir?

Arabalar en çok sigara içilen alanların başında geliyor. Hal böyle olunca koltuk döşemelerine ve diğer bölgelere sinen sigara dumanı rahatsız edici olabiliyor. Dahası sürüş sırasında baş ağrısı yaparak kazalara sebebiyet verebiliyor. Peki arabadaki sigara kokusu nasıl giderilir?

  • Her şeyden önce temiz hava alması için camları ve kapıları açarak arabayı iyice havalandırmanız gerekiyor.
  • Çöpleri attıktan ve paspas gibi eşyaları çıkardıktan sonra aracın içini süpürge yardımıyla iyice temizleyin.
  • Daha sonra bire bir oranında beyaz sirke ve su karışımı oluşturarak sprey şişesine boşaltın. Karışımı uyguladığınız mikro fiber bez ile iç döşemeleri, direksiyon simidini ve yan panelleri silin.
  • Camlardaki sigara dumanı artıklarını temizlemek için cam temizleyiciyle camları iyice temizleyin.
  • Daha sonra aracın motorunu çalıştırarak klima ile hava sirkülasyonunu en üst seviyeye çıkarın. Camlar açık şekilde yapacağınız bu işlem sırasında klimanın sıcaklığını en düşük seviyeye, hızını da en yüksek seviyeye getirmeniz gerekiyor.
  • Duman kokusu arabadan çekilirken yerini ferah ve temiz bir kokuya bırakması için havalandırma deliklerine nötrleştirici etkiye sahip Air Wick’in Temizliğin Esintisi spreyini sıkabilirsiniz. Ağır ve kötü kokuları bile uzun süreli ve etkili bir şekilde gideren bu kokuyu döşemelerin üzerine de uygulayabilirsiniz. 12 saate kadar kalıcılığa sahip bu kumaş spreyi, aracınızda sigara kokusundan uzak ferah bir atmosfer oluşturabilir.
  • Arabaya sinen sigara kokularını azaltmak için yalnızca camlar açıkken sigara içmek ve arabada izmarit barındırmamak basit ama etkili bir çözüm olabilir.

Air Wick ile sigara kokularına nasıl son verilir?

İster evinizde ister arabanızda, sigaranın baş döndürücü kokusundan kurtulmak için Air Wick’in birbirinden güzel aromalı kokularını kullanabilirsiniz. Yavaş ve etkili dağılma özelliğine sahip Air Wick Decosphere ile arabanızı mango & turunçgil veya manolya kokularıyla süsleyebilirsiniz. Sigaradan daha ağır kokuları bile bastırma özelliğine sahip Air Wick otomatik spreyler ile evinizin istediğiniz gibi kokmasını sağlayabilirsiniz.