Renklerin Psikolojik Etkileri

Renklerin Psikolojik Etkileri

Renklerin Psikolojik Etkileri

Modern çağ ile gelen farkındalık ve bilinç renklerin psikolojik etkileri hakkında daha duyarlı davranmamıza yol açtı. Önceden renklerin yalnızca göze hitap etmesi noktasına özen gösterirken artık seçilen rengin ruh hali ve psikoloji üzerindeki etkisini de düşünüyoruz.

Yaşam alanlarının ve iş ortamlarının dekorasyonunu da buna göre yapıyoruz. Hatta çoğu zaman kıyafetlerin renk seçiminde bile psikolojik etki parametresini göz önünde bulunduruyoruz. Bunun yanında aslında renkle ilişkili olmakla beraber kokuların da günün enerjisi ve psikolojimiz üzerinde etkisi oldukça yüksek. Anıları canlandırma özelliği bulunan kokular renkleri anımsatan notaları ve duruşları ile de hayatımızı etkiliyor.

Peki, hangi rengin ne üzerinde tam olarak nasıl etki ettiğini biliyor musunuz? Gelin, birlikte inceleyelim.

Beyaz Rengin Psikolojik Etkileri

Açılışı aslında renk olmayan bir renk ile yapalım. Beyaz herkesin bildiği gibi saflığın masumiyetin rengi. Bu yüzden de genelde kozmetik ve temizlik ürünlerinde kullanılıyor. Daha ferah ve temiz hissetmemize yardımcı oluyor.

Mavi Rengin Psikolojik Etkileri

Derin suları andıran bu ton rahatlatıcı etkisi ile ön planda. İnsana huzur veren ve dinlendiren bir renk olduğunu söyleyebiliriz. Siz de mavinin alanlara yansıttığı bu meditatif etkiden yararlanmak ve hatta bu etkiyi bir üst seviyeye çıkarmak için okyanus ferahlığı yaşatan Air Wick Turkuaz Sular Kokulu Çubuk ürününü tercih edebilirsiniz.

Bunun yanında soğuk bir renk olan mavinin verimliliği artırma özelliği de var. Bu nedenle plazaların iç dekorasyonunda sık sık kullanılıyor.

Kırmızı Rengin Psikolojik Etkileri

En heyecan verici renklerden biri olan kırmızı enerjiyi yükselten bir ton. Ataklığı ve azmi ifade eden bu rengin iştah artırıcı özelliği de var. O nedenle de restoranlar ve zincir yiyecek markaları tarafından çok kullanılıyor. Siz de kırmızı rengin ve tatlı meyvelerin ve çiçeklerin aroması ile yemek odanıza farklı bir hava katmak için Air Wick Yaz Anıları Kokulu Çubuk yavaş salınımlı oda kokusunu kullanabilirsiniz.

Yeşil Rengin Psikolojik Etkileri

Doğadan gelen bir diğer renk olan yeşilin de mavi gibi insana huzur veren bir yanı var. Ayrıca kalp ritmini düzenlemeye yardımcı olduğu da biliniyor. Güven duygusu veren yeşil renk genelde finans şirketleri ve bankaların logolarında ya da şubelerinde karşımıza çıkar. Hastanelerde de rahatlamayı ve güveni perçinlemek için kullanılabilir.

Sarı Rengin Psikolojik Etkileri

Sarı etkisi oranına göre değişen bir ton. Kararında kullanıldığında neşe vererek günün modunu yükseltiyor. İlham verici bir renk olduğu için kreşlerde ve sanat merkezlerinde kullanılır.

Fakat sarının aşırı yoğun kullanımı depresyonu tetikleyebilir. O nedenle tüm duvarların sarıya boyanması gibi bir yoğunluk yerine birkaç sarı mobilya ya da dekoratif obje kullanımı daha uygun olabilir.

Mor Rengin Psikolojik Etkileri

Lüksün ve burjuvazinin rengi olan mor özgüveni artıran bir ton olarak karşımıza çıkar. Asaleti de temsil eder ve kraliyet aileleri tarafından en çok kullanılan renktir.

Ancak morun aşırı yoğun kullanımının korkuları tetikleyip melankoli yaratabileceğini belirtmek gerekir. Mistik bir yanı olan bu tonun enerjisini yaşama dahil etmek için Air Wick Aerosol Lavanta Esintisi kokusunu tercih edebilirsiniz.

Turuncu Rengin Psikolojik Etkileri

Sıcak ve enerji veren bir renk olan turuncu sosyalleşme duygusunu tetikler ve neşeyi artırır. Tabii kararında kullanıldığında. Aşırı turuncuya boğulan alanlar sinir sistemini ve psikoloji kötü etkileyebilir.

Turuncu evlerde dekoratif eşyalarda ve ev tekstil ürünlerinde tercih edilebilir. Tatlı meyve kokusuyla kalpleri çalan Air Wick Decosphere Mango bu konuda istediğiniz etkiyi yaratmanıza yardımcı olabilir. Turuncu renkli koku sıvısı ve metalik başlığı ile oldukça şık duran bu ürün ile neşeli ve mis kokulu bir ortam elde edebilirsiniz.