MUTFAK DEKORASYONU İÇİN ÖNERİLER

 

Yaşam alanınızda yeni bir ambiyans yaratmak istiyorsunuz ama eviniz büyük değişikliklere izin vermiyor mu? Mutfağınızda yapacağınız birkaç küçük değişiklikle evinizi daha çekici bir ortama dönüştürebilirsiniz. Yemek yapmak, yemek yemek ya da sadece bir kahve içip sohbet etmek derken, mutfaklarda geçirilen vakit, aslında sanıldığının çok daha üzerinde. Bu zamanı daha keyifli hale getirmek ise sizin elinizde.

Küçük dokunuşlarla mutfak dekorasyonu yapmak istiyorsanız önünüzde sayısız seçenek bulunuyor. Bu noktada ise sadece hayal gücünüze güvenmeniz gerekiyor. Mutfak dekorasyonları önündeki en büyük engel genellikle küçük olmalarından kaynaklanıyor. Ancak küçük mutfak dekorasyon fikirleri ile mutfağınızdaki alanları daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Mutfak dekorasyonu nasıl yapılır?

Mutfağınızı yeniden yaratmaya niyet ettiyseniz, öncelikle fazlalıklardan kurtularak işe başlayabilirsiniz. Zira mutfağınıza yepyeni bir hava katacak mutfak dekorasyon ürünlerine yer açmanız gerekiyor. Hiç kullanmadığınız eşyaları kaldırmak konusunda yeteri kadar acımasız olabilirseniz, hayalinizdeki mutfağa da bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Mutfağınızın küçük olduğunu düşünüyorsanız uygun renk seçimleriyle daha ferah bir atmosfer yaratabilirsiniz. Eğer böyle bir amaçla yola çıktıysanız, seçiminiz kesinlikle açık renklerden yana olmalı. Nitekim açık renkler mutfağınızı olduğundan daha geniş göstereceği gibi karmaşayı da minimuma indiriyor. Bu sayede daha ferah ve vakit geçirmesi keyifli olan bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

Ancak mutfakta renk seçimi bununla sınırlı değil. Tek renkli bir mutfağın sıkıcılığından kurtulmak için ikinci bir renkle kusursuz bir palet oluşturabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ana renk ile vurgu rengi arasındaki kontrast. Kontrast farkı ne kadar az olursa mutfağınız o kadar geniş görünür. Örneğin beyaz renkli duvarlar ve koyu renkli ahşap dolaplara sahip bir mutfak olduğundan daha küçük görünebilir. Dolapları açık gri renge boyamak bu tip bir sorunu kolaylıkla halledebilir.

 

İster küçük olsun ister büyük her mutfak, tasarım detaylarına ihtiyaç duyuyor. Mutfağınızın size özel olmasını istiyorsanız, kişiselleştirilmiş tasarımlarla yolunuza devam edebilirsiniz. Örneğin modern İskandinav tarzına sahipseniz, açık renkli duvarlarla uyumlu hafif ahşap detaylara yönelebilirsiniz.

Tasarım denince dekorasyon ürünleri olmazsa olmazların başında geliyor. Bu noktada hemen hemen herkes mutfak aletlerine, tezgahlara ve pişirme malzemelerine odaklansa da, ilk önce göz seviyesindeki detayları görme eğiliminde olduğumuz için, en önemli kısmı duvarlar oluşturuyor. Birçok farklı mutfak duvar dekorasyon fikirleri ile mutfağınıza bambaşka bir görünüm kazandırabilirsiniz. Dilerseniz dokulu veya desenli duvar kağıtlarını tercih edebilir; ya da mobilyalarınızla uyumlu bir sanat eseriyle duvarlarınızı hareketlendirebilirsiniz. Böylece mutfağınıza canlılık katarak daha iç açıcı bir atmosfer yakalayabilirsiniz.

Modern bir manzarayla karşılaşmak istiyorsanız en şık mutfak modellerini bile geride bırakacak fikirler mevcut. Mutfak tasarımındaki son trendlerden biri de açık raflı ve üst dolapsız tasarımlar. Sabit olmayan raflar ile birçok stilde kullanışlı ögeler elde edebilirsiniz. İsterseniz dolap kapaklarını çıkararak dolap arkasında duvar kağıtlarını veya kendiniz boyayacağınız farklı tasarımları kullanabilirsiniz. Ancak yine de üst dolaplarınızdan vazgeçemiyorsanız onları ışıklandırmayı deneyebilirsiniz.

Yeni tasarım mutfağınıza yepyeni bir koku

Baştan aşağı yenilediğiniz mutfağınızda hala bir şeyler eksik, değil mi? Air Wick ile bu eksikliği tamamlayabilir; doğanın en güzel kokularını mutfağınıza taşıyarak yeni tasarımınızı daha heyecan verici bir hale getirebilirsiniz. Çiçek kokularıyla botanik bahçelerinin huzurunu mutfağınıza taşıyabilir, meyveli kokularla mutfağınızda güzel kokular estirebilirsiniz. Uzun süre temizlik hissi veren Air Wick ile mutfağınızın ilk günkü temiz kokusunu günlerce korumak mümkün. Havalandırmanın pek mümkün olmadığı zamanlarda fark yaratan Air Wick’in tarzınıza en uygun kokusunu seçerek mutfak tasarımınıza son dokunuşu yapabilirsiniz.