LAVANTA KOKUSU VE FAYDALARI

Evinizi çok seviyor ve dekoratif ögelerle düzenlemekten keyif mi alıyorsunuz? Ancak herkes gibi siz de özenerek dizayn ettiğiniz odalarınızda bir noktayı gözden kaçırıyor olabilirsiniz: Güzel koku. Kokular gözle görülmese de yaydıkları ferahlıkla bir evin en önemli dekoru haline gelebiliyor. Söz konusu güzel koku olduğunda ise akla öncelikli olarak lavanta geliyor.

Narin mor renginden topraksı çiçek kokusuna kadar lavantayla ilgili her şey zihninizde huzur veren bir his canlandırıyorsa yalnız değilsiniz, bilim de sizinle aynı fikirde. Aromaterapide kullanılan en popüler esansiyel yağlardan biri olan lavanta, güzel koku yaydığı kadar insan vücudu üzerinde de pek çok olumlu etkiye sahip. Kimi zaman bir dekor kimi zaman da hoş bir oda kokusu olarak kullanılan lavantanın faydaları hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz?

Lavanta kokusunun 10 faydası

Spa ve yoga salonlarının vazgeçilmezi olan lavantalar sinir sisteminden cilt tedavisine kadar birçok faydaya sahip. Söz konusu lavanta kokusu faydaları olunca liste bir hayli kabarık oluyor. İşte lavantanın en önemli 10 faydası:

  • Lavanta kokusunun en belirgin faydaları sinir sistemi üzerinde görülüyor. Sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etki uyandırarak stres, kaygı, depresyon ve yorgunluk gibi rahatsızlıkların azaltılmasında yardımcı oluyor.
  • Lavantanın kokusu kadar yağıyla yapılan masajı da faydalı. Alnınıza, şakaklarınıza ve boynunuza yapacağınız lavanta yağı masajıyla baş ağrınızı yok edebilirsiniz.
  • Uyku probleminiz mi var? Geceleri odanızda yaratacağınız lavanta kokusuyla zihninizi ve vücudunuzu gevşetecek sağlıklı bir uyku uyuyabilirsiniz.
  • Lavanta yağı kadınlar için çileye dönüşebilen regl ağrılarından kurtulmak için de önemli çözümler sunuyor. Regl döneminde karın bölgenize lavanta yağı sürerek ani krampların etkisini en aza indirebilirsiniz.
  • Birçok cilt bakım formülünde de kullanılan lavantayı cildinize sürerek içeriğindeki antioksidanların cildinizi korumasını sağlayabilirsiniz.
  • Eğer egzamaya veya böcek ısırıklarının neden olduğu iltihaplı bir cilde sahipseniz ve bundan kurtulmak istiyorsanız lavantayı cildinize uygulayarak iltihap karşıtı özünden faydalanabilirsiniz.
  • Saymakla bitmeyen lavantanın faydalarından bir diğeri de kepek karşıtı olması. Lavanta ve zeytinyağı karışımıyla kafa derisine yapılacak masajlarla kepek ve diğer kafa derisi problemlerinden kurtulmak mümkün.
  • Sivilce ve aknelerle sonu gelmez bir mücadele içindeyseniz lavantanın anti bakteriyel özelliğinden yararlanabilirsiniz.
  • Çatlamış dudakları yumuşatmak için çeşitli kremler kullanıyor olabilirsiniz; ancak daha doğal bir çözüm olan lavantayı denemenizde fayda var. Lavanta yağını hindistancevizi yağıyla karıştırarak çatlamış dudaklarınıza bitkisel bir çözüm sunabilirsiniz.
  • Damıtılmış su ile seyreltilmiş lavanta yağının hücre yenilenmesini teşvik ederek yaraları daha hızlı iyileştirdiğine dair yaygın bir inanış da mevcut.

Air Wick ile lavanta esintilerini evinize taşıyın

 

Tüm bu özellikleriyle lavanta kokusu parfüm, temizlik malzemeleri ve ortam kokularında popüler bir seçenek olarak tahtını her zaman koruyor. Siz de lavantanın terapi etkili kokusunu evinizin her yerinde solumak istiyorsanız Air Wick ürünlerini tercih edebilirsiniz. Bu sayede lavanta bahçelerinin huzurunu evinize taşırken temizlik sonrası ferahlık hissini de uzun süre boyunca koruyabilirsiniz.

AirWick Freshmatic Lavanta ile hiçbir zahmete girmeden evinizin herhangi bir noktasını rahatlatıcı lavanta esintisiyle süsleyebilirsiniz. Zaman ayarlı otomatik spreyin hangi aralıklarla koku salınımı yapacağını ve yayılacak kokunun yoğunluğunu kendiniz belirleyebilirsiniz. Eğer arabanızın da lavanta ve papatya kokularının dinlendirici etkisiyle bezenmesini istiyorsanız yavaş salınımlı AirWick Decosphere Lavanta’yı tercih edebilirsiniz.

Lavanta oda kokusu popülerliğini yıllardır sürdüren yaygın bir seçenek. AirWick Lavanta Oda Spreyi ile ağır kokuları uzun süre boyunca odanızdan uzak tutabilirsiniz. Bergamotun kırmızı sardunya ile süslenmiş muhteşem uyumunu hissedeceğiniz lavantalı oda spreyini kumaşlarınız üzerinde de kullanabilirsiniz. 12 saate kadar kalıcılık sağlayan sprey sayesinde lavantanın huzur veren kokusunu her dokunuşta hissetmek mümkün.