LAVABO KOKUSU NASIL GİDERİLİR?

Ev temizliği söz konusu olduğunda lavabo tıkanmaları ve bundan kaynaklı kötü kokular en büyük problemlerin başında geliyor. Sık kullanılan lavaboların tahliye borularında oluşan tabakalar, zamanla bakteri oluşumuna ve beraberinde lavabo kokularına neden olabiliyor. Hal böyle olunca her yer pırıl pırıl olsa dahi çevreye dağılan kötü koku, temizlik hissini yok ediyor. Bu da pek çoğumuzun karşısına oldukça can sıkıcı bir mesele olarak çıkıyor. Peki banyo lavabo kokusu nasıl giderilir? Şimdi gelin bu noktada başvurabileceğiniz birkaç farklı yönteme değinelim.

Tuvalet lavabo kokusu nasıl giderilir sorusuyla baş başa kaldıysanız, işe kokunun neden kaynaklandığını bilerek başlamak gerekiyor. Nitekim lavabo kokusuna neden olan birçok farklı faktör mevcut ve bu faktörü bulmak, bir sonraki adımın ne olacağını saptamak amacıyla bir hayli önemli. Örneğin banyo kokuları boruların yerlerine tam oturmamasından veya çatlaklardan kaynaklanabiliyor. Dolayısıyla öncelikle lavabonun altındaki tahliye ve drenaj borusunun sağlamlığından emin olmak gerekiyor. Eğer borularda bir problem görünmüyorsa ve koku devam ediyorsa bu, lavabonuzun tıkandığı anlamına geliyor. Kokuya neden olan lavabo tıkanıklığından kurtulmak içinse genellikle kimyasal ve bitkisel çözümler öne çıkıyor.

Lavabo kokularına geleneksel çözümler

Lavabo kokusu karbonat ve sirke kullanılarak giderilebiliyor. Akla ilk gelen bu yöntemde öncelikle lavabo deliklerinin üzerini kapatacak şekilde yarım ya da bir su bardağı karbonat boşaltmanız gerekiyor. Ardından asidik özelliğe sahip bir miktar sirkeyi karbonatın üzerine dökerek köpürmeleri izleyebilirsiniz. Bu iki madde tepkimeye girerek aşındırma gücü yüksek bir karışıma dönüşüyor. Yaklaşık olarak 15 dakika kadar bekledikten sonra lavabonun içine kaynar su boşaltarak kokuya neden olan tabakaların yok olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer daha pratik bir yöntem arıyorsanız tıpkı sirke gibi asidik özelliğe sahip limon ve portakal kabuklarını saklayabilir; kabukları lavabo giderine bocaladıktan sonra üzerine sıcak su dökerek tabakalardan ve kokudan kurtulmayı deneyebilirsiniz.

Lavabo kokusu giderici doğal çözümlerden bir diğeri de kahve telvesi. İnsan vücuduna da pek çok faydası bulunan kahvenin lavabo kokusu gidermedeki maharetini es geçmemek gerekiyor. Kahvenizi içtikten sonra telvesini lavaboya döküp ardından üzerine sıcak su boşaltarak yağ ve biriken diğer atıkların lavabonuzdan uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Lavabo kokusu naftalin gibi kimyasallarla da sık sık çözülmeye çalışılıyor. Ancak bir hatırlatma yapmakta fayda var: Naftalin başlangıçta güzel bir koku yayarak sorunun çözüldüğünü hissettirse de insan sağlığa pek de faydalı bir çözüm değil.

Lavabo kokularını gidermek için farklı mekanik çözümler de mevcut. Bunlardan biri de lavabo koku giderici aparat olarak bilinen mekanik bir kapak sistemi. Bu koku giderici aparatların çalışma prensibi oldukça basit. Lavabonun içine takılan aparatlar tek yönlü bir kapak şeklinde bulunuyor. Lavabodan su aktığında açılan kapaklar onun dışında hep kapalı duruyor. Bu şekilde kötü kokuların lavabo deliklerinden dışarı çıkması önleniyor. Ancak sanıldığı kadar etkili bir yöntem olmadığını da söylemek gerek. Çünkü bu yöntemde aparat kapakları her zaman tam uyumlulukla kapalı kalamadığı için yine de koku sızdırması yaşanabiliyor.

Air Wick ile banyonuzda daimi temizlik!

Lavabo temizliği için yukarıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz. Ancak söz konusu banyonuzun genel anlamdaki kokusu olduğunda Air Wick imdadınıza yetişiyor. Ortamda uzun süre temizlik hissi yaratan Air Wick’le içi açıcı banyolara kavuşmak hiç de zor değil. Farklı koku seçeneklerine sahip Air Wick’in çiçek kokuları sayesinde banyonuzda botanik esintiler estirebilir; tropikal kokuları tercih ederek banyonuzun ambiyansını değiştirebilirsiniz. Dilerseniz kokulu çubuklar ile de ferah kokuların banyonuza hakim olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca  fresh koku seçenekleri ile havalandırmanın mümkün olmadığı kış aylarında banyonuzdaki ferahlığı uzun süre koruyabilirsiniz.