Küçük Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Küçük evler, minimalizm akımının da etkisiyle son yılların en önemli trendlerinden biri. Daha samimi bir ev ortamı, düşük faturalar ve kolay temizlik gibi farklı avantajlar sunan küçük evler beraberinde bazı zorlukları da getiriyor. Küçük bir evi dekore ederken kendinizi çözülmesi zor bir bulmacanın içinde bulabilirsiniz. Ancak evinizin küçük olması tarzınızı yansıtamayacağınız anlamına gelmiyor. Söz konusu ev dekorasyonu olunca iyi bir gözlem ve tasarım ustalığı ile her sorunun üstesinden gelmek mümkün. Eviniz küçük de olsa tarzınızdan ödün vermeden karakterinizi yaşam alanınıza yansıtabilirsiniz. Siz de küçük evlerin dekorasyonu nasıl yapılır sorusuna cevap arıyorsanız tüm detayları bu yazıda bulabilirsiniz.

Küçük Ev Dekorasyonu Püf Noktaları

  • Yerdeki fazlalıkları ortadan kaldırın.

Odanızı olağanüstü ayrıntılarla ve yaratıcı dekorasyonlarla süslemiş olabilirsiniz. Ancak içinde rahatlıkla hareket edemediğiniz bir alanda yaşamak emeklerinizi boşa çıkarabilir. Bunun için evinizi yeniden tasarlarken gereksiz eşyaları zeminden uzak tutmanız ve yaratıcı çözümlerin izini sürmeniz gerekiyor. Örneğin geleneksel komodinlerin yerine baş ucunuzda bir duvar rafı bulundurarak zemini olduğundan daha büyük gösterebilirsiniz. Aynı şekilde kapalı bir gardırop yerine duvara monte edilmiş açık raf sistemlerini, yere koyulan lambaların yerine duvara monte edilen aplikleri deneyebilirsiniz.

  • Katlanabilir ve fonksiyonel mobilyaları tercih edin.

Çalışma veya yemek masasına sahip olmak çoğu zaman işinize yarayabilir. Ancak bu gibi eşyalar kullanılmadığında gereksiz bir kalabalık yaratabiliyor. Her zaman kullanılmayan eşyaların yarattığı dağınıklığı farklı çözümlerle gidermek mümkün. Katlanabilen mobilyaları kullanarak hem zemin boşluğu yaratabilir hem de masa üstlerinde oluşan düzensizliğin önüne geçebilirsiniz. Eğer evinizde daha fazla değişiklik yapma imkanına sahipseniz açılıp kapanan kapılar yerine katlanabilir kapıları tercih ederek duvarları daha etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.

 

  • Ayna ve aydınlatmalara önem verin.

Küçük ve basık alanları daha ferah bir atmosfere kavuşturmak için ayna ve aydınlatmalar olmazsa olmazların başında geliyor. Özellikle az ışık alan ve penceresiz odalara bol miktarda ışık kaynağı ekleyerek doğal ışığın eksikliğini giderebilirsiniz. Tavan yüksekliğine bağlı olarak, göz alıcı tavan armatürleriyle de rahat ve aydınlık bir atmosfer yaratmak mümkün. Öte yandan aynaların yansıması aynı zamanda yanılsamaya da neden olduğu için özellikle küçük alanlarda kullanmak hem dekoratif hem de fonksiyonel olabilir.  

  • Eşya pozisyonlarını gözden geçirin.

Küçük bir alana sahip olmanız büyük mobilyalar kullanmanıza engel değil. Yalnızca neyi nereye koymanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Kanepe ve kitaplık gibi büyük eşyaları zeminin ortasına yerleştirmek yerine duvar yaslayarak odadaki derinlik duygusunu koruyabilirsiniz. Ancak zeminde kullanacağınız büyük orta sehpalar için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Orta sehpalar yerine yan sehpalar iyi bir seçim olabilir. Öte yandan küçük bir salona sahipseniz büyük bir halı kullanmak alanın büyük görünmesini sağlayabilir. Dekoratif özellik taşıyan saklama ve depolama seçeneklerine yönelerek dolapların hantallığından kurtulmayı da deneyebilirsiniz.

  • Odak noktası yaratın.

Ev dekorasyonu nasıl olmalı sorusuna verilecek en iyi cevaplardan biri olan odak noktaları özellikle küçük evlerde oldukça işe yarar bir özellik gösteriyor. Belirli bir tema üzerine yoğunlaşarak bütünlük hissi yaratabileceğiniz bir odak noktası sayesinde evinizin dağınık ve düzensiz görünmesini engelleyebilirsiniz. Sevdiğiniz fotoğraf ve posterleri bir araya getirerek oluşturacağınız bir galeri duvarı veya büyük bir sanat eseri odak noktası için iyi birer fikir. Böylece evinizde dikkat çekici bir alan yaratarak küçüklüğünü görünmez kılabilirsiniz.

  • Evinizi çiçek kokularıyla süsleyin.

İster büyük ister küçük olsun, bir evin dekorasyonunda emek verilmiş tüm detayları daha da öne çıkarmak için güzel kokular harika bir işlev görüyor. Air Wick’in çiçek kokuları arasından zevkinize uygun bir aromayı seçerek manolyadan lavantaya kadar birçok kokuyu evinize taşıyabilirsiniz. Taptaze kokuların tadını çıkarmanız için Air Wick her an yanınızda!