Kokuların İnsan Üzerindeki Etkileri

Uzun bir çalışma gününün ardından güzel kokulu bir eve girmek kadar iyi hissettiren çok az şey var. Özel bir ruh hali ve ortam yaratmaya yarayan kokular bu özelliğiyle insan üzerinde oldukça fazla etkiye sahip. Yiyeceklerin aroması nasıl iştahı etkiliyorsa kokular da bazı duyguları tetikleyebiliyor. Bazı kokular enerji verdiği gibi bazıları yatıştırıp uyku getirebiliyor. İnsanoğlunun en eski ve en gizemli duyusu olan kokuların enerjisi saymakla bitmeyecek kadar çok. Şimdi gelin bazı kokuların insan psikolojisi üzerindeki etkilerini birlikte inceleyelim.

Kokuların insan psikolojisi üzerindeki etkisi

Bitkilerin ve kokuların binlerce yıldır çeşitli tedavilerde kullanıldığı herkes tarafından biliniyor. Bir halk bilimi olan aromaterapi de bu tedavi yöntemlerinden biri. Bitki kokularının ve yağlarının sakinleştirici olarak kullanıldığı aromaterapi insanın psikolojisi kadar fizyolojisini de etkiliyor. Kokuların gücü bununla sınırlı değil; öğrenme, hatıra, bilinçaltı ve deneyimler üzerinde de önemli etkilere sahip. Duygusal hatıralara son derece bağlı olan kokular insan psikolojisi üzerinde iyi ya da kötü birçok his oluşturabiliyor. Örneğin bir meyve bahçesinin kokusu çocukken yapılan bir pikniği anımsatabiliyor. İşte bazı kokuların insan üzerindeki etkisi:

Yasemin: Estetik görünümü kadar etkileyici kokusuyla da dikkat çeken yasemin, stresli ve endişeli durumlarda oldukça güzel bir his bırakıyor. Sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliği sayesinde stres seviyesini azaltarak huzuru artıran yasemin kokusu aynı zamanda egzotik ve bitkisel bir aroma sunuyor.

Lavanta: Meyveli ve taze kokusuyla her dönemin vazgeçilmezleri arasında yer alan lavanta genellikle aromaterapide kullanılan kokulu bir bitki. Mükemmel bir gece uykusu için yanı başınızda bulundurabileceğiniz lavanta kokusu ile stres, depresyon ve kas ağrısı gibi problemlerin önüne geçebilirsiniz.

Sarı papatya: Tatlı ve berrak bir kokuya sahip olan sarı papatyalar genellikle baş ağrısını hafifletmek ve mide bulantısını gidermek için kullanılıyor. Uyku düzenine de yardımcı olan papatyalar rahatlatıcı bir özelliğe sahip.

Vanilya: Koku hafızası zayıf olanların bile kolaylıkla hatırlayacağı vanilya kokusu oldukça yoğun ve güçlü bir koku. Vanilya kokusu ya çok seviliyor ya da hiç sevilmiyor. Vücudu canlandırmaya ve rahatlamaya yardımcı olan bu koku depresyon, endişe ve gerginlik gibi semptomları hafifletmek için yaygın olarak kullanılıyor.

Çam: Çam ormanı içinde sessiz bir yürüyüşün ardından stresten eser kalmayacağını tahmin etmek hiç de zor değil. Antidepresan bir etkiye sahip olan çam kokusu temiz bir zihin oluşturarak odaklanmayı da artırıyor.

Okaliptüs: Topraksı kokusuyla kendine has bir karaktere sahip olan okaliptüs, genellikle soğuk algınlığı ve zayıf kan dolaşımı gibi fizyolojik problemlere iyi geliyor.

Turunçgiller: Küçük bir canlandırıcıya ihtiyacınız varsa bir fincan kahve içmek yerine narenciyeleri tercih edebilirsiniz. Turunçgillerin limon ve portakal gibi üyeleri yalnızca C vitaminleri ile değil enerji veren kokularıyla da biliniyor.

Güzel kokuların faydaları Air Wick ile yanınızda

Kokuların enerjisine inanıyor ve ruh halinizi yönlendirmek için farklı aromalar deniyorsanız Air Wick’in geniş ailesi sizi fazlasıyla tatmin edebilir. Dünyanın en güzel kokularını istediğiniz her yere taşıyabileceğiniz Air Wick ürünlerini evinizde, iş yerinizde veya arabanızda kullanabilirsiniz. Botanik bahçelerinin huzurunu taşıyan Air Wick Çiçek Kokuları ile birbirinden güzel kokular sizi bekliyor. İster lavantanın sakinleştirici etkisiyle stresi azaltın, isterseniz de yaseminin ferah kokusuyla yoğun günlerin yorgunluğunu atın. Air Wick Life Scents Yaz Anıları çubuklarıyla kavun ve vanilyanın muhteşem uyumunu banyonuza veya mutfağınıza taşıyabilirsiniz. Vanilyanın canlandırıcı etkisiyle gerginlikleri bir kenara bırakarak evinizde mutluluğun tadını çıkarabilirsiniz.