Evde Yapılabilecek Hobiler

Evde Yapılabilecek Hobiler

Evde Yapılabilecek Hobiler

Evde geçirilen zamanların giderek arttığı bu dönemler birçok noktada farkındalık oluşmasını da sağladı. Aslında pandemi öncesinde de metropol yaşamının karmaşasından kaçmak isteyen birçok kişi kendini doğaya atmayı ya da evinde kalite zaman geçirmeyi tercih eder olmuştu. Sonrasında yaşanan global sağlık krizi ile birlikte eve ve kişisel alan oluşturmaya verilen önem de ciddi bir şekilde artmış oldu.

Elbette, bu durum beraberinde evde geçirilen zamanı aktiviteler ile daha kaliteli hale getirme istediği de doğurdu. Bu nedenle evde yapılabilecek hobiler eskisinden çok daha popüler bir durumda. Özellikle de farklı hobiler ve duygusal anlamda bizi dinlendiren ritüeller artık hayatlarımızın ayrılmaz parçalarından. Siz de bu konuda fikir edinmek istiyor ve kendinize uygun bir hobi arıyorsanız önerilerimizi inceleyebilirsiniz.

Minik Bir Bahçe Alanı Yaratın

Hobi garden olarak da isimlendirilen alanlar insanı doğanın iyileştirici gücüyle birleştirme etkisine sahip. Siz de yeşili seviyorsanız kendinize minik bir bahçe oluşturabilirsiniz. Bunun için mutlaka bahçeli bir eve ihtiyacınız olduğunu düşünmeyin. Uygun ekipmanlarla her yerde hobi bahçesi yapabilir, organik ürünler yetiştirebilirsiniz. Dilerseniz kit olarak sunulan hobi bahçelerini tercih edebilirsiniz.

Minik saksıları çiçek raflarına dizerek her birinde farklı baharatlar, domates gibi sık tüketilen yiyecekler yetiştirebilirsiniz. Toprakla daha çok iç içe olmak istiyorsanız meyve kasalarını bahçeye dönüştürebilirsiniz. Koruyucu bir zemin üzerine yerleştirdiğiniz ahşap meyve kasalarının içerisine bitki yetiştirmeye uygun granül toprak koyarak tohumları buraya ekebilirsiniz. Ailecek bu bitkilerle ilgilenebilir, çocuklarınızla hem eğlenceli hem kaliteli hem de stresi uzakta tutan güzel zamanlar geçirebilirsiniz.

Müziği Hayatınızda Kalıcı Hale Getirin

Herkesin hayalinde mutlaka bir müzik aleti çalmak vardır. Eğer şimdiye kadar bu konuya zaman ayıramadıysanız artık aksiyon alabilirsiniz. Çünkü müzik her zaman sizi sakinleştirme etkisine sahip, büyülü bir olgudur. Yalnızca dinlemek yerine çalmaya başladığınızda ise bu etkinin artığını hissedebilirsiniz.

Elbette, bazı enstrümanları öğrenmek zorlayıcı olabilir. Bu noktada daha kolay adapte olacağınız bir alet ile başlayabilirsiniz. Telli çalgıların tınısını seviyorsanız ilk deneyimde ukulele tercih edebilirsiniz. Blues müzik türünün arpı olarak kabul edilen mızıka da ilk müzik aleti olmaya gayet uygun. Eğer vurmalı çalgılar ile yaşama farklı bir tempo katmak isterseniz bongo çalmayı deneyebilirsiniz.

Tüm bu aletler kolaylıkla öğrenilebilen enstrümanlar. Yapmanız gereken tek şey zevkinize uygun olanı seçmek. Sonrasında isterseniz kendiniz çalışmalar yapabilirsiniz. İsterseniz de internette yer alan onlarca videodan faydalanabilirsiniz.

Lezzeti ve Sağlığı Buluşturan Tatlar Deneyin

Birçok kültürde yemek yapmak bir zorunluluk gibi görünür. Özellikle de kadınların üzerine yüklenen bir sorumluluk gibidir. Oysaki modern dünyada böyle görüşlere yer yok ve yemek hazırlamak sanılanın aksine insanın stresini azaltan, keyifli bir hobi olmaya oldukça uygun. Çünkü mutfakta tamamen kendi istediğiniz uygun tarifler denerken hem yiyecekleri ve dolayısıyla doğayı hem de kendinizi daha iyi tanıyabilirsiniz.

Kendi damak zevkinizi yansıtacak kişisel menüler hazırlayabilir, kendi beslenme tercihlerinize uygun tatlar oluşturabilirsiniz. Bunları yaparken zevkinize uygun bir müzik açarak kendinizi zamanın akışına bırakabilirsiniz. Üstelik mutfak ailecek zaman geçirmek için de harika bir yer. Çocuklarınızla bambaşka tarifler deneyebilirsiniz. Keyifli anılar biriktirebilir, çocukların hayal gücünden çıkan komik şekilli kurabiyelerle yaşamın tadını artırabilirsiniz.

Günün Stresinden Dans ile Uzaklaşın

Ev ortamının keyfini katlamak için müziğin ve dansın gücünden yararlanabilirsiniz. Dilediğiniz dans türünü internet üzerinde yer alan videolar ile kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Günde 1 saate yakın zamanınızı dansa ayırdığınızda hem stresin çok ciddi oranda azaldığını göreceksiniz hem de vücudunuzun dinç kalmasına yardım etmiş olacaksınız. Çünkü dans egzersiz yerine geçebilir.

Özellikle de zumba gibi enerjisi yüksek danslar egzersiz yapacak motivasyonu bulamadığınız anlarda yardımınıza koşabilir. Müzikle uyumlu hareket koordinasyon becerilerini de yükseltir. Ayrıca dans etmenin yaşamınıza kattığı mutluluk da cabası!

Meditasyon ile Hobiyi Huzurla Buluşturun

Farkındalığı artırmak ve yaşamdan daha çok keyif almak istiyorsanız mutlaka kendinize kişisel alan yaratmalı ve hem ruhu hem de bedeni huzurla buluşturan alışkanlıklar edinmelisiniz. Bu aşamada meditasyonun gücünden yardım alabilirsiniz. Elbette, bunun için evde uygun bir köşe ve ortam oluşturmanız gerekiyor.

Sakin, hafif loş bir alan tercih edilebilir. Rahat minderler ile zemin konforla buluşturulduktan sonra meditasyonun etkisini artıracak küçük dokunuşlara geçebilirsiniz. Bu aşamada Air Wick ürünleri arasında yer alan ve sizi koku duyusu aracılığıyla düşsel diyarlara davet eden Essential Mist Hava Tazeleyici Kiti tercih edebilirsiniz. Şık görüntüsüyle dekorasyonu tamamlayan ve yasemin ve şakayık esanslarını bir araya getiren bu ürün ile meditasyonun keyfini ve etkisini güçlendirebilirsiniz.