Evde Yapılabilecek Egzersizler

Evde Yapılabilecek Egzersizler

Evde Yapılabilecek Egzersizler

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını bize çok önemli bir şey öğretti: Egzersiz yapmak için herhangi bir spor salonuna ya da tesise ihtiyacımız yok. Evde birkaç malzeme ile hatta çoğu zaman herhangi bir yardımcı olmadan da spor yapabiliriz. Üstelik yalnızca minder hareketleri olarak bilinen pasif egzersizlere mecbur değiliz.

Sadece biraz tempo ile ev ortamında kardio hareketleri de yapabilir, ter atarak kendimizi yenilenmiş hissedebiliriz. Peki, nasıl? İşte biz bu yazımızda sizler için evde severek yapabileceğiniz egzersizleri bir araya getirdik. Siz de keyfinize, ihtiyacınıza ve modunuza uygun olanı seçebilirsiniz!

1. En Eğlenceli Kardio: Zumba

Zumba, müzik eşliğinde yapılan bir spor. Daha doğrusu dansın spora dönmüş hali denebilir. Birçok farklı seviyesi var. İnternet üzerinden kendi seviyenize uygun bir program seçebilirsiniz.

Sonrasında yapmanız gereken tek şey, müziğin ritmine göre belirlenen, çeşitli zorluklardaki hareketleri tekrar etmek. Her gün 15 – 30 dakika arasında yapabileceğiniz bu spor için ihtiyacınız olanlar yalnızca spor ayakkabı ve spor yapmaya uygun kıyafetler.

2. Zumba Bana Yetmez Diyenlere: Bokwa

Bokwa, zumbaya benzeyen bir spor. Biraz daha aktifi ve hareketlisi diyebiliriz. Eğer dans temalı bir spor arıyorsanız ve zumbanın temposunu düşük buluyorsanız bokwayı deneyebilirsiniz.

Bu spor özellikle yağ yakmak ve düzenli kardiyo egzersizleri yapmak isteyenlerin tercih edebileceği bir alternatif. En çok da klasik spor hareketlerini sıkıcı bulduğu için bir türlü yeterli motivasyona ulaşamayan kişiler tarafından tercih ediliyor.

3. Klasik Ama Etkili: Pilates

Son dönemde aletli pilates çok popüler hale gelse de klasik versiyon hala etkinliğini koruyor. Pasif bir spor gibi görünmesine rağmen vücudun şekle girmesinde ve yağ yakımında oldukça etkili olan pilates için ilk etapta bir tane mat ve spor kıyafetleri işinizi görecektir.

İlerledikçe egzersiz bandı, pilates topu gibi yardımcı ekipmanları da rutininize dahil edebilirsiniz. İlk etapta hafif hareketlerle başlayarak zamanla seviyenizi yükseltebilirsiniz. Pilates ile hem de fit hem de daha esnek bir vücuda sahip olabilirsiniz.

4. Deli Gibi Ter Dökmek İsteyenlere: Spinning

Genellikle spor salonlarında toplu bir aktivite olarak yapılan spinning aslında evde de rahatlıkla yapılabilecek bir egzersiz türü. Tek ihtiyacınız olan bir kondisyon bisikleti. Sonrasında müzik eşliğinde yapılan ve temposu ritme göre belirlenen bu harika egzersizi yaşamınıza dahil edebilirsiniz.

Ciddi anlamda ter atmanıza yardımcı olan spinning vücudu tamamen çalıştıran bir egzersiz çeşidi. İlk etapta yalnızca bacaklara odaklanıyormuş gibi görünse de aslında core bölgesini de çok ciddi anlamda zorluyor.

5. Meditasyon Etkisi Arayanlara: Tai Chi

Tai chi birçok kişi tarafından aktif bir spor olarak görülmüyor. Oysaki, özellikle kadınlara önerilen bir spor olan meditasyonla sporu bir araya getirdiği için farklı bir alternatif sunuyor.

Kemik sağlığını desteklediği bilinen bu spor dalı kadınlarda ileri yaşlarda görülen kemik erimesine karşı öneriliyor. Havanın ve zamanın akışına uyum sağlayarak yapılan hareketler ile hem beden daha esnek ve fit bir hal alıyor hem de anda kalma çabası meditatif bir etki yaratıyor. Siz de farklı bir alternatif arıyorsanız tai chi disiplini ile tanışabilirsiniz.

Tüm bu aktiviteler ile günlük egzersiz programınızı eğlenceli bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Tabii bu süreçte eviniz biraz spor salonlarının havasına bürünebilir. Ter ve nem sebebiyle kötü kokular oluşabilir. Bu, spor için yakaladığınız motivasyonu asla bozmasın!

Air Wick aerosol çeşitleri ile saniyeler içerisinde spor salonlarının ağır havasından okyanus kenarına yolculuk yapabilirsiniz. Okyanus Ferahlığı ile spor sonrasındaki dinlenme saatlerini ferah ve taze bir atmosferde geçirebilirsiniz.