Evde Köpek Beslemek ve Köpek Bakımı

Evde Köpek Beslemek ve Köpek Bakımı

Evde Köpek Beslemek ve Köpek Bakımı

Can dostlarımızın evin içerisindeki varlığının apayrı bir mutluluk kaynağı olduğu bir gerçek. Özellikle ilgiye ve sevgiye düşkün, sevgisini belli etmekten çekinmeyen köpekler insanın gerçek anlamda ruhuna dokunuyor.

Sabahları çalar saatten önce gelip sizi heyecanla uyandıran, akşam işten döndüğünüzde yerinde duramayan bu sevimli dostlara bakmak ve onlara en uygun yaşam alanını oluşturmak da elbette evcil hayvan sahiplerine düşüyor. Bu aşamada hem hayvanın hem de insanların konforunu ve sağlığını düşünerek hareket etmek de büyük önem taşıyor. Biz bu yazıda köpek bakmayı düşünenlerin, yeni köpek sahiplerinin bilmesi gereken önemli noktaları ve bazı ipuçlarını bir araya getirdik. Siz de merak ettiğiniz detayları yazımızdan öğrenebilirsiniz.

1. Köpeğin Cinsine ve Alışkanlıklarına Uygun Bir Yaşam Alanı Oluşturun

Köpek bakımında en önemli hususlardan biri, köpeğin ihtiyaçlarına uygun bir alan tasarlamak. Özellikle de gün içerisinde evde yalnız bırakılan köpeklerin kendini tamamen rahat hissedeceği bir ortama ihtiyacı var. Aksi halde stres kaynaklı sorunlar olabilir.

Bu aşamada yapmanız gereken köpeğinizin alışkanlıklarını ve huylarını ön plana almak. Örneğin, golden cinsi gibi çok hareketli bir köpeğiniz varsa evdeki eşya sayısını minimuma indirebilirsiniz. Yatmayı çok seven köpeğinizi koltuklardan uzak tutmak istiyorsanız rahat edeceği büyük bir yatak ile ona bir köşe oluşturabilirsiniz.

2. Köpeğin Eğitimi Çok Önemli

Köpek, evcil ve eğitilebilir bir hayvan. Ama bu aşamada biraz emek vermeniz gerektiğini unutmamalısınız. Her köpeğin komut öğrenme kapasitesi farklıdır. Bazıları birkaç tekrarla öğrenirken bazıları daha uzun sürede öğrenir. Burada size sabırlı olmak düşüyor.

Köpeğe istikrarlı bir şekilde eğitim vermek hem sizin hem de onun hayatını kolaylaştırır. Çünkü eğitimsiz, söz dinlemeyen bir köpek yalnızca çevresine ya da eşyalara zarar vermez kendini de tehlikeye atabilir. Örneğin, köpeğinize hayır komutunu öğretmezseniz onu kabloları kemirirken bulduğunuzda bu hareketi bırakmasını söyleseniz de sizi dinlemeyecektir. Bu durumda minik dostunuza kemirdiği kablo yüzünden elektrik çarpabilir.

Bu gibi durumlarla karşılaşmamak ve hem onun sağlığını hem de kendi konforunuzu sağlamak için köpeğe komut ve tuvalet eğitimi vermeyi ihmal etmemelisiniz.

3. Mama Seçimini Doğru Yapmalısınız

Köpek maması köpeğin sağlığını doğrudan etkiler. Kalitesiz mamalarla beslenen köpeklerde ağız kokusu, aşırı tüy dökme ve sertleşen tüyler gibi sorunlar olabilir. Kaliteli ve düzgün beslenen köpeklerin ise tüyleri daha yumuşak ve parlak olur.

Cinsine göre değişmekle beraber, belli dönemler ve mevsim geçişleri dışında çok fazla tüy dökülmesi sorunu olmaz. İyi beslenen köpeğin bağışıklık sistemi de güçlü olur. Bu nedenle veteriner hekimle görüşerek köpeğinizin cinsine ve beslenme alışkanlıklarına uygun bir mama seçimi yapmalısınız.

5. Köpeğinizle İlgilenin, Sevin ve Oynayın

Tüm köpek cinsleri ilgiye düşkündür. O nedenle köpek sahiplenmeyi düşünüyorsanız ona zaman ayırmanız gerektiğini hesaba katmalısınız.

Gün içerisinde köpeğinizle birlikte yürüyüşler yapmalı, onunla çekiştirme ve koşturma oyunları oynamalısınız. Köpeğin enerjisini atması için elinizden geleni yapmalısınız. Sonrasında akşam beraber uzanarak dizi film keyfi de yapabilirsiniz. Yeter ki zamanınızın bir kısmını ona ayırın ve ilginizi eksik etmeyin.

6. Tüylere Bakım Yapmayı İhmal Etmeyin

Köpeklerin tüy bakımı oldukça önemli. Bu nedenle mümkünse her gün, değilse de gün aşırı olacak şekilde köpeğinizin tüylerini taramaya özen göstermelisiniz. Bu, hem derisinin hava almasını sağlar hem de dökülen tüy oranını ciddi miktarda azaltır. Hava alan deride hastalık oluşma ihtimali de en aza iner. Ayrıca bu sayede evdeki koku sorunu da bir nebze olsun azalır.

Bunun dışında köpeklerin belli aralıklarla tırnaklarının kesilmesi, kulaklarının temizlenmesi, pati bakımının yapılması da gerekir. Ayrıca çok sık olmamakla beraber köpeklerin arada bir yıkanması da önemlidir. Yıkama aralığı için veterinerden bilgi alabilirsiniz.

7. Kendi Konforunuzu da Düşünün

Köpek sahibi olmanın bazı zorlukları olabilir. Bunların başında da yaşam alanlarında oluşan tüy ve koku sorunları gelir. Bu durumlarla başa çıkamazsanız minik dostunuzun varlığı siz ya da çocuklarınız için zaman zaman sorun teşkil edebilir.

Bu sorunlarla savaşta yapılabilecek ilk şey dökülen tüylerin günlük olarak temizlenmesidir. Ama tüyler süpürülse bile koku gitmeyebilir. Ayrıca köpek mamalarının depolandığı alanda da zaman içerisinde ağır ve kötü bir koku oluşabilir.

Bu dertlere son vermek ve can dostunuzun varlığının size her an mutluluk getirmesini sağlamak için Air Wick ürünlerini kullanabilirsiniz. Yalnızca bir sprey hareketi ile yaşam alanların atmosferini değiştirebilirsiniz. Lavanta Esintisi ve Okyanus Ferahlığı Aerosol çeşitleri ile kötü kokulardan her noktada, hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz. Misafirleriniz gelmeden önce uygulayacağınız ürünlerle minik dostunuzun yaşam alanlarında bıraktığı kötü koku izlerini silebilirsiniz.