Evde Kedi Beslemek Ve Kedi Bakımı

Evde Kedi Beslemek & Kedi Bakımı

Evde Kedi Beslemek & Kedi Bakımı

Evde kedi beslemek yaşamına minik bir dost dahil etmek isteyenler için ideal seçeneklerden. Köpeğe göre biraz daha kolay bakılabildiğini söyleyebileceğimiz kediler kendilerine has doğaları ile hem çok sevimli hem de çok eğlenceli bir ev arkadaşı olabiliyor.

Tabii, ne olursa olsun ev içerisinde sizin bakımınıza muhtaç bir canlının olması sorumluluklarınızı artırıyor. Bu aşamada minik dostunuzun eve geldiği ilk günden itibaren yaşam alanınızı onunla paylaşacağınızı ve onun rahatı, sağlığı için birtakım düzenlemeler yapmanız gerektiğini bilmeniz şart. Biz bu yazımızda yumuşacık tüyleri ve sevimli tavırları ile herkesi kendine hayran bırakan kedilerin bakımı nasıl olmalı, nelere dikkat edilmeli konusuna değindik. Siz de bu süreçte hem kendi iyiliğiniz hem de can dostunuzun sağlığı ve mutluluğu için nelere dikkat etmeniz gerektiğini yazımızdan öğrenebilirsiniz.

1. Yaşam Alanını Kediniz İçin Güvenli Hale Getirin

Kediler oldukça meraklıdır. Ayrıca en ufak bir yerden bile geçebildikleri için sizin imkansız gördüğünüz aralara sıkışabilir. Bu nedenle minik dostunuzu eve getirmeden önce evi ona hazırlamalısınız.

Elektrik kablolarına takılmasına önlemek için kabloları saklamalısınız. Kedinin girip içerisinde kalabileceği dolapların kapaklarını kapalı tutmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Sıkışabileceği boşlukların kapandığından emin olmalısınız.

Ayrıca kediniz eve ilk geldiği günlerde alışma sorunu yaşayabilir. Bu dönemde kapı ve pencereleri açık tutmamaya özen göstermelisiniz. Aksi halde kediniz kaçabilir.

2. Rahatlıkla Kullanabileceği Bir Tuvalet Alanı Yaratın

Kedi tuvaletinin konforlu ve kaliteli olması çok önemli. Aksi durumda ciddi bir tuvalet problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bildiğiniz gibi kedilerin tuvaletini yapabilmeleri için özel bir kum kullanılıyor. Bu kuma kedinin alışması da büyük önem taşıyor.

Günümüzde kapalı kedi tuvaletleri de sıklıkla tercih ediliyor. Koku sorununu bir nebze azaltan bu ürünler bazı kediler için korkutucu olabilir. Bu nedenle seçim yaparken hassas davranmalı, gerekirse minik ödül mamaları ile kediyi tuvalete alıştırmalısınız.

Ayrıca kumun temizliğini de düzenli olarak yapmanız gerekiyor. Düzenli temizlenmeyen kum işlevselliğini yitireceği için kedi bir noktadan sonra kumuna tuvalet yapmak istemeyebilir. Bu da ciddi bir sorun demektir.

3. Kedinizin Huylarını Kabullenin, Onu İyi Tanıyın

Her kedi farklı huylara sahip olabilir. Bu noktada köpeklerden ayrılan kediler için kendilerine has, farklı kişiliklere sahipler bile diyebiliriz. Bazı kediler tamamen çevresinin onun isteklerine göre organize edilmesini ister, bazı kediler daha farklı olabilir. Ama her hayvan gibi kedilerin de sınırı ve kendine özel alanları vardır. Bu nedenle minik dostunuzu yakından tanımanız, onu rahatsız eden durumları ve hareketleri belirlemeniz oldukça önemli.

Bu sayede hem o mutlu olur hem de siz evcil dostunuzla daha iyi iletişim kurabilirsiniz. Çoğunlukla eve yeni gelen bir kedi biraz ortamı tanımak ister. Bu süreçte onu biraz özgür bırakmanızda fayda var. Bunun yanında tüm kediler tırmalama ihtiyacı duyar. Bu onların doğasında var olan bir dürtü olduğu için bu huyu kabullenmeniz gerekir. Kedinize tırmalama tahtası gibi onun rahat edebileceği oyuncaklar alarak evdeki eşyalara zarar vermesini önleyebilirsiniz.

4. Bakım ve Kontrollerini Aksatmayın

Kediler genelde evde olduğu için başka hayvanlarla çok fazla etkileşime girmez. Ama bu düzenli olarak veteriner kontrolüne gitmesi gerektiği gerçeğini değiştirmez.

Bunun yanında kedilerin tüy bakımı da çok büyük önem taşır. Düzenli olarak tüylerin taranması ve birkaç ayda bir kesilmesi gerekir. Bu sayede hem hayvanın derisi daha sağlıklı olur hem de tüyleri daha bakımlı ve yumuşak bir form kazanır. Ayrıca kediler fırçalanmaktan çok hoşlanır. Bu ritüeli evcil dostunuzla bağınız güçlendirmek için bir fırsata çevirebilirsiniz.

5. Kendinizi de Düşünün, Kedi Kokusuna Mahkum Olmayın!

Evcil hayvan demek tüy demek, eve sinen kedi ya da köpek ve mama kokusu demek. Daha doğrusu öyle demekti! Oysaki artık bu etiketle yaşamak zorunda değilsiniz.

Air Wick oda kokuları ile minik dostunuzun yol açtığı koku sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Aeresol formunda sunulan Air Wick ürünleri ile sıra süre içerisindeki alandaki kokuyu değiştirebilirsiniz. Çiçek kokuları ile ortama bambaşka bir hava katmak için Manolya ve Kiraz Çiçekleri aerosolü kullanabilirsiniz. Evin havasını meyvemsi notalar taşıyan kiraz çiçeğinin tazeliği ve manolyanın ferahlatıcı kokusuyla  doldurarak soruna aromatik bir çözüm getirebilirsiniz.