Duvar Nasıl Boyanır

Duvar Nasıl Boyanır

Duvar Nasıl Boyanır

Duvar rengi evin bütün atmosferini belirler. Hakim dekorasyon kodunu ortaya çıkaran düşey yüzeylerde yanlış renk kullanımı büyük bir alanın küçük görünmesine sebep olabilir. Doğru bir tercih ise sizi çok geniş ve ferah bir alan ile buluşturabilir.

Bu nedenle duvar rengi seçimi ve ardından gelen boyama adımları oldukça önemli. Neyse ki günümüzde işleri kolaylaştıran birçok ekipman ve renk seçimi konusunda bize yardımcı olabilecek onlarca farklı uygulama var. Eğer siz de seçiminizi yaptıysanız ve evinizin duvarları boyanırken bir yandan da keyifli anılar biriktirmek isterseniz sizler için hazırladığımız bu yazıyı inceleyebilirsiniz.

Duvar Nasıl Boyanır?

Duvar boyamak zannedildiği kadar zor bir işlem değil. Önemli olan dikkatli ve özenli davranmak. Yeteri kadar kat uygulamak ve duvarların her bir noktasının boya ile buluştuğundan emin olmak!

 • Duvarları boyamaya başlamadan önce doğru bir renk seçimi yapmalısınız. Karanlık alanlarda açık renkler tercih etmek her zaman iyidir. Elbette bu aşamada eşyaların rengini ve dokusunu da ön planda tutmalısınız.
 • Ardından boyayı uygulamanıza yardımcı olacak tüm ekipmanları bir araya getirmelisiniz. Duvarların boyutuna göre birkaç farklı ebatta rulo fırça tercih edebilirsiniz. Priz kenarları gibi yerler için daha küçük ve kolay kontrol edilebilir fırçalar kullanabilirsiniz. İnce hatlar için ise ince uçlu ve hassas uygulama yapmanıza yardımcı olacak fırçalar seçmelisiniz.
 • Sonrasında duvarları yukarıdan aşağıya olacak şekilde boyamalısınız. Eğer tavan da boyanacaksa ilk oradan başlamanız gerekiyor. Rulo fırçalar ile geniş alanı tek kat boya ile buluşturabilirsiniz.
 • İlk kat kuruduktan sonra ikinci katı da yapabilirsiniz. Bu aşamada priz kenarı, pervaz çevresi ve süpürgelik üzeri gibi ince hatları da düzgünce boyamayı ihmal etmeyin.
 • Genellikle iki kat istediğiniz rengi kusursuz bir şekilde elde etmeniz için yeterlidir. Ama değilse bir kat daha boya yapabilirsiniz.

Hatasız Duvar Boyama Teknikleri

Duvarları boyarken hem daha pratik olmak hem de hatasız sonuçlar elde etmek için yapabileceğiniz şeyler var.

 • Fırça izi bırakmamaya dikkat etmelisiniz. Bunun için fırçayı düşey yönde aynı hizada hareket ettirin. Böylece tavandan zemine ince uzun bir dikdörtgen elde etmiş olacaksınız. Sonrasında hemen yana geçerek bu işlemi tekrarlayın. Ama bu sırada iki şeridin bir kısmının üst üste geldiğinden emin olun. Böylece şeritler arasında ince boşluklar kalmaz.
 • Boyanın kapı ve pencere kenarlarına ve priz gibi yerlere bulaşmasından endişe ediyorsanız geniş fırça ile uygulama yapmadan önce buraları özel bantlar ile kapatın. Sonrasında, geniş alanları boyadıktan sonra, bantları çıkararak ince fırçalarla bu bölgeleri de tamamlayabilirsiniz.

Duvar Boyama Fikirleri

Duvarlarda yaratıcı ruhunuzu ortaya çıkarmak isterseniz birçok basit uygulamadan yararlanabilirsiniz.

 • Duvar boyama şablonları ile yüzeyde farklı desenler oluşturabilirsiniz. Şablonu duvara yerleştirip üzerinden boya ile geçmeniz yeterli.
 • Şeritli duvar boyama son dönemlerde çok popüler. Elinize bir cetvel ve bant alın. Duvarı istediğiniz boyutlarda şeritlere bölün. Sonrasında bu şeritleri birbirine zıt iki renk ile boyayarak kontrast şıklığı dekorasyona taşıyabilirsiniz. Üstelik dilerseniz bu tekniği asimetrik çizgilerle bölünmüş bir duvar stili oluşturmak için de kullanabilirsiniz.
 • Bir havlu ya da süngeri ıslak duvar boyası üzerine tampon hareketlerle bastırarak desenli bir duvar tarzı elde edebilirsiniz.
 • Tek renk ile boyadığınız duvara farklı geometrik şekiller çizerek bu şekilleri renklendirebilirsiniz.

Yenilenen Dekorasyona Farklı Notalar ile Son Dokunuşu Yapın!

Duvar boyama dekorasyon stili oluşturma konusunda önemli bir etki yaratır. Ama tek başına yeterli değildir. Çünkü dekorasyonun “tam” olması için her detayın birbiri ile kusursuz bir harmoni yakalaması gerekir.

Malzemeler, renkler ve kullanılan mobilyaların stili mükemmel bir uyum içerisinde olsa bile koku duyusu eksik kaldığında dekorasyon tamamlanmış diyemeyiz. Bu nedenle kişisel tarzınızı yansıttığınız yaşam alanını kusursuzlaştırmak için mutlak atmosfere uygun bir oda kokusu seçmelisiniz.

Bu aşamada otomatik sprey aparatları ile alanlara enfes notalar yayan Air Wick ürünlerini tercih edebilirsiniz. Minimal stiliyle her türlü dekorasyona uyum sağlayan otomatik sprey aparatlarının içerisine Bahar Çiçekleri veya Lavanta ürünlerini koyarak çiçek notalarının hayat veren enerjisini her an hissedebilirsiniz. Ferahlıktan vazgeçemeyenlerdenseniz Temizliğin Esintisi tam size göre! Koku duyusunu harekete geçirerek sizi tazeleyen bu ürünü evin her köşesine yerleştirmek isteyeceksiniz!