Duvar Kağıdı Nasıl Yapılır?

Duvar Kağıdı Nasıl Yapılır?

Duvar Kağıdı Nasıl Yapılır?

Evinizin havasını değiştirmek istiyorsanız işe genel aurayı belirleyen geniş yüzeylerin başında gelen duvarlar ile başlayabilirsiniz. Bu aşamada da farklı renkleri ve desenleri tek seferde uygulanabilir kılan duvar kağıdı modellerini tercih edebilirsiniz. Son zamanlarda popülerleşen tek duvarın farklı bir formla ön plana çıktığı dekorasyon stillerini zevkinize uygun duvar kağıtları ile alanlara taşıyabilirsiniz. Üstelik tüm bunları yaparken ailenizle, sevdiklerinizle ya da partnerinizle beraber oldukça keyifli dakikalar geçirebilirsiniz!

Duvar Kağıdı Nasıl Yapıştırılır?

Duvar kağıdı yapıştırmak ustalık isteyen bir iş değil aslında. Ama özenli ve dikkatli çalışmak gerekiyor. Her şeyden önce kağıt ile kaplanacak duvarı hazırlamak gerekiyor. Pürüzlerin giderilmesi kağıdın mükemmel bir şekilde yapışma için önemli.

Bu noktaya birazdan değineceğiz ancak pürüzsüz bir formda olan duvarı kağıt ile kaplamak için yapmanız gerekenler şöyle:

 • İşe biraz ölçüm yaparak başlamanız gerekiyor. Öncelikle kağıt ile kaplayacağınız duvarı düzgünce ölçün.
 • Daha sonra 5 – 10 santimetre kadar kesme ve hata payı bırakarak seçtiğiniz duvar kağıdı rulosundan büyük bir parça kesin.
 • Ardından ikinci boy kağıdı da aynı şekilde kesebilirsiniz. Gerekli kağıtları hazırladıktan sonra kağıdı duvara arkada hava kalmayacak şekilde yerleştirin ve üzerinden yapıştırıcı ile geçin.

 

Duvar Kağıdı Yapıştırılacak Yüzey Nasıl Hazırlanır?

 

Duvar kağıdı yapıştırılarak yüzeyin tamamen pürüzsüz olması lazım. Bu aşamada yapabilecekleriniz şöyle:

 • Eğer pütürlü bir yapı söz konusuysa ince bir sıva tabakası ile duvarı pürüzsüzleştirebilirsiniz.
 • Duvarda delikler varsa sıva ile o delikleri kapatmalı ve çevresinde çıkıntılar, şişkinlikler olmadığından emin olmalısınız.
 • Duvardaki minik pürüzleri ise zımpara ile düzeltebilirsiniz. Sonrasında astar ile duvarı kağıt kaplamaya hazır hale getirebilirsiniz.
 • Eğer alçıpan duvarları kaplayacaksanız derzlere dikkat etmeniz gerekiyor. Alçıpanların birleşim noktasındaki derzleri özel yapışkanlı süngerler ya da macun ile kapatabilirsiniz.

Duvar Kağıdı Yapıştırıcısı Nasıl Kullanılır?

Duvar kağıdı uygulamasının en önemli adımlarından biri elbette yapıştırıcı uygulamak. Çünkü kağıdın son halini bu adımdan sonra elde etmiş oluyorsunuz. Burada ilk olarak bilmeniz gereken şey, duvar kağıdının türü.

 • Eğer seçtiğiniz duvar kağıdının iki yüzeyi de kağıtsa yapıştırıcıyı üstten sürebilirsiniz. Yani kağıdı duvara yerleştirdikten sonra üzerinden yapıştırıcı ile geçmeniz gerekiyor.
 • Eğer kullanacağınız duvar kağıdının duvarla temas edecek yüzeyi nonwoven yani elyaf ise yapıştırıcıyı duvara uygulamalısınız. Yapıştırıcıyı duvara sürdükten sonra kestiğiniz kağıt parçaları ile duvarları düzgünce kaplamanız gerekiyor.

Pürüzlü Yüzeye Duvar Kağıdı Yapıştırma Nasıl Yapılır?

Geniş bir alanı duvar kağıdı ile kaplayacaksanız duvarları pürüzsüzleştirme aşaması sizin için zorlayıcı olabilir. Bu durumda pürüzlü duvara kağıt uygulamak isteyebilirsiniz.

Aslında kağıdı direkt bir önceki bölümde bahsettiğimiz tür ayrımına göre duvara yapıştırabilirsiniz. Ama sonuç sizi çok fazla tatmin etmeyebilir. Çünkü duvar pürüzlü olduğunda kağıt ile yüzey arasında mutlaka hava kabarcıkları ve boşluklar kalır. Bu da hem görüntü olarak sizi rahatsız eder hem de kağıdın kullanım süresi azalacağı için kısa bir zaman sonra yenileme ihtiyacı duyabilirsiniz.

Duvar Kağıdı Yapıştırma Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Duvar kağıdı yapıştırırken en başta duvarın pürüzsüz olmasına özen göstermelisiniz. Sonrasında dikkat etmeniz gereken diğer noktalar ise şöyle:

 • Kağıtları keserken hata payı bırakmayı unutmayın.
 • Kestiğiniz kağıt parçalarındaki desenlerin aynı hizada olmasına dikkat edin. Kağıdı keserken daha önce kestiğiniz parçayı yanına koymak iyi bir fikir olabilir. Tabii karmaşık desenli ve asimetrik bir ürün seçtiyseniz bu noktalara dikkat etmenize gerek olmayabilir.
 • Yapıştırıcı ile duvar kağıdını sabitlerken mutlaka kağıdı aşındırmadan arkadaki hava kabarcıklarını giderecek duvar spatulaları kullanın.
 • Duvar kağıdını yapıştırdıktan sonra kuruması için gerekli zamanı tanıyın.

Elde Ettiğiniz Göz Alıcı Dekorasyonu Enfes Kokularla Tamamlayın!

Yaşam alanlarının kendine has bir enerjisinin olabilmesi için dekorasyon bütünsel olmalı. Bu bağlamda hem renklerin, desenlerin ve dokuların birbiri ile uyum içerisinde olması gerekiyor hem de dekorasyonun tüm duyulara hitap etmesi lazım. Bunun için de mutlaka tamamlayıcı öge olarak seçtiğiniz stile uygun notalara başvurmalısınız.

Yaşam alanlarının atmosferini değiştiren imza kokulara sahip Air Wick ailesinin Decosphere ürünleri ile dekorasyonun eksik parçasını tamamlayabilirsiniz. Yavaş etkili dağılma özelliği ve minik dekoratif bir objeyi andıran tasarımı ile ön plana çıkan Decosphere Mango, alanlarda 8 haftaya kadar tropik rüzgarlar estirir. Mango meyvesinin kendine has tatlı ve ferah kokusuyla alanı saran bu ürün duvar kağıdı uygulaması sonrasında eve sinen yapıştırıcı kokusunun yarattığı rahatsızlığa da son verir.