Banyo Temizliğinin Püf Noktaları

Banyo Temizliğinin Püf Noktaları

Banyo Temizliğinin Püf Noktaları

Yaşam alanlarında her zaman ön planda olan hijyen, banyo gibi ıslak alanlarda çok daha büyük önem taşır. Doğası gereği içerisinde biriken nem ve günlük kullanım amaçları sebebiyle bakteri ve mikrop oluşumu daha çok görüldüğü için banyonun evin kalanından farklı bir şekilde temizlenmesi gerekir. Daha etkili ve alana özel geliştirilen formüller ile banyo temizliği yapıldığında hem sağlık hem de görüntü açısından en iyi sonuçlar elde edilebilir.

Peki, her anlamda kusursuz bir temizlik ve iç açıcı bir banyo havası için tam olarak neler yapmak gerekir? Sizler için hazırladığımız bu yazıda püf noktalarıyla kapsamlı bir banyo temizliği adımlarını bulabilirsiniz.

Banyo Temizliği Nasıl Yapılır?

Banyo temizliğine başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey farklı alanlara özel temizlik malzemelerini bir araya getirmek. Çünkü klozet gibi yoğun temizlik isteyen yerlerde kullanılan deterjanlar lavabo ve küvet yüzeyine zarar verebilir. Ayrıca zemin tipi de verimli bir temizlik için oldukça önemli. Tüm bunların yanında banyo temizliği için kullanılan malzemelerin cilde zarar vermemesi için eldiven kullanmanızda da fayda var.

Tüm malzemeler hazırlandıktan sonra ise yukarıdan aşağıya ilerleyecek şekilde temizliğe başlayabilirsiniz. İlk etapta klozet, lavabo, duş teknesi ve zemin temizliği ile başlayabilirsiniz. Varsa bu süreçte banyo dolaplarının üzerinde ve içerisinde biriken tozları da alabilirsiniz. Son adımda banyonun bir köşesine banyo temizliğinin etkisini artıracak bir oda kokusu yerleştirerek kusursuz sonuca ulaşabilirsiniz.

Klozet Temizliği Nasıl Yapılır?

Klozet temizliği en önemli adımlardan biri. Şimdi klozet nasıl temizlenir, adım adım bakalım:

 • Öncelikle etkili bir klozet temizleyiciyi hem klozetin kapak kısımlarına hem de iç tarafında düzgünce dökün. Bu aşamada sprey formlu ürünlerden de destek alabilirsiniz.
 • Sonrasında bir sünger yardımı ile kapak alanını, tuvalet fırçası ile de derin kısımları ovalayarak temizleyin.
 • Bir süre bekledikten sonra yüzeyi durulayıp sifonu çekebilirsiniz.
 • Sifonun her seferinde temizlik etkisi yaratmak için sifon suyuna özel küplerden atabilir ya da bir miktar doğal elma sirkesi ekleyebilirsiniz.

Lavabo Nasıl Temizlenir?

Lavabo, tezgahı ile beraber etkili bir şekilde temizlenmelidir. Bu aşamada:

 • Sprey formlu bir dezenfektanı tüm lavabo alanına sıkın. Armatürleri ve tezgahı unutmayın. Armatürleri parlatmak için doğal elma sirkesi de kullanabilirsiniz.
 • Kısa bir süre bekledikten sonra yüzeye uygun bir sünger ya da bez yardımı ile lavabo ve çevresini silin.
 • Sonrasında düzgünce durulayın. Lavabo içerisine yapışan kirler varsa yüzeyi çizmeyecek hafif sert kıllı bir fırça da kullanabilirsiniz.
 • Bu adımları duş teknesi ve küveti temizlemek için de izleyebilirsiniz.

Banyo Zemini Nasıl Temizlenir?

 

Zemin temizliği banyonun ışıltılı bir görünüme kavuşması için oldukça önemli.

 • Zemin temizliğinde evinin kalanından farklı olarak süpürme işleminden çok silme aşamasına önem vermelisiniz. Çünkü banyo zemini her zaman nemli olacağı için en düzgün temizlik silerek elde edilebilir.
 • Silme aşamasında zemin türüne uygun bir deterjan tercih etmelisiniz. Bir yüzey temizleyici kovası ve mikrofiber bezli yer silme aparatı ile zemini parıltılı bir forma gelene kadar temizleyebilirsiniz.
 • Kararan ya da lekelenen fayans aralarını bir fırça yardımı ile ovaladıktan sonra zemini bir kere daha temiz su ile silebilirsiniz.

Ayna Temizliği Nasıl Yapılır?

 

Banyo temizliği sırasında oluşan su buharı ayna üzerinde biriktiği için ayna temizliği en sona bırakılmalıdır.

 • İlk olarak aynanın yüzeyini parlatacak bir temizleyici ile dezenfekte edin.
 • Sonrasında yeni nesil mikrofiber cam bezi ile dairesel hareketler yaparak aynayı düzgünce silin.
 • Son adımda yine mikrofiber bir bezle ayna tamamen parlayana kadar kurulayın.
 • Temizlik sonrasında banyo kapısını bir süre açık tutarak buhar oluşumunu önleyebilirsiniz. Böylece hem ayna da hem de fayanslar da su buharının yarattığı puslu görüntünün önüne geçebilirsiniz.

Airwick Otomatik Sprey İle Banyo Temizliğini Taçlandırın

Banyo temizliği ancak alan ferah bir koku ile buluştuğunda biter. Nem sebebiyle kötü kokan banyo ne kadar temizlense de temiz hissettirmez. Siz de banyonuz her zaman mis gibi koksun ve evin en ferah noktalarından biri olsun istiyorsanız Air Wick ürünlerinden yardım alabilirsiniz.

Air Wick otomatik sprey ile kullanabileceğiniz Temizliğin Esintisi, ferahlığı kalıcı kılar. Tazeleyici, hafif ama etkili kokusu ile banyoyu bambaşka bir alana dönüştüren bu harika koku ile her nefeste temizliği hissedin!