Balkon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Balkon Dekorasyonu Nasıl Yapılır

Balkon Dekorasyonu Nasıl Yapılır

Yaşam alanlarının her bir köşesini değerlendirmek evin her yerinde huzur bulmak açısından önemli. Özellikle de evde geçirilen zamanın kalitesini artıracak küçük dokunuşlar ile bambaşka bir hava yakalamak mümkün.

Bu bakış açısıyla evler gözden geçirildiğinde ise genellikle balkonların arka plana atıldığını görüyoruz. Özellikle metrekaresi küçük olan balkonlar kiler gibi kullanılıyor ve yaşama dahil edilmiyor. Oysaki bizi biraz açık hava biraz da doğa ile buluşturan her noktanın kıymeti çok büyük.

Biz bu yazımızda balkonu yaşam alanlarına dahil etmenize yardımcı olacak birkaç dekorasyon tüyosu paylaştık. Siz de bu adımları izleyerek arka planda kalan balkonunuzu evin en güzel köşesi haline getirebilirsiniz.

Balkon Dekorasyonu Önerileri

Balkon dekorasyonunda en önemli parametreler; alanın boyutu ve evin genel dekorasyon stili olarak karşımıza çıkıyor. Evlerin devamı şeklinde dekore edilen açık alanlar günümüzde daha yaygın. Bunlarla beraber harika bir balkon ortamı yaratmak için bilmeniz gerekenler ise şöyle:

 • Alanın boyutu ile uyumlu mobilyalar seçmelisiniz. Geniş balkonlarda büyük hacimli oturma grupları tercih edilebilir.
 • Klasik balkon boyutları için en uygun mobilya stillerinden biri köşe koltuklar. Hem daha sosyal bir alan yaratmanıza yardımcı oluyor hem de alanı verimli kullanmanızı sağlıyor.
 • Balkon mobilyaları ahşap ya da rattan gibi natürel malzemelerden seçilebilir. Böylece doğa ile iç içe etkisi yaratan bir atmosfer elde edebilirsiniz.
 • Balkon tavanına bir salıncak asarak keyifli bir dokunuş yapabilirsiniz.
 • Balkon zeminini ahşap ile kaplayarak minik kilimler ya da yapay post tarzındaki halılar ile renklendirebilirsiniz.
 • Balkonda mutlaka bol miktarda yeşillik olmalı. Eğer yeterli alanınız varsa balkon çiçekleri için bir raf kullanabilirsiniz. Renkli çiçeklerin yanında areka palmiyesi, yuka çiçeği gibi bakımı kolay yeşil bitkileri de tercih edebilirsiniz.
 • Balkonda kullandığınız örtü, minder gibi ev tekstil ürünlerini mevsimlere göre değiştirebilirsiniz. Kış aylarında daha yumuşak tüylü, kalın yapılı yastık kılıfları ve koltuk şalları kullanabilir. Yaz için üzerinde minik meyve desenlerinin yer aldığı yastıklar ya da klasik jüt kumaşlar tercih edebilirsiniz.
 • Yazın balkonda daha çok zaman geçirileceği için alanı süslemek keyifli olabilir. Yazlık balkon süslemeleri olarak minik kağıt fenerler kullanabilirsiniz. Güneş enerjisi ile çalışan peri ışıkları da tercih edebilirsiniz.
 • Eğer kış bahçesi tarzında kapalı bir balkonunuz varsa alandaki bahar etkisini güçlendirmek için Air Wick oda kokularını tercih edebilirsiniz.

Küçük Balkon Dekorasyonu Önerileri

Küçük balkonlar sandığınızdan çok daha kullanışlı alanlara dönüşebilir. Yeter ki var olan hacmi iyi değerlendirin:

 • Küçük boyutlu balkonlarda hem tırabzan hem de duvar önleri iyi değerlendirilmelidir.
 • Balkonun bir duvarını oturma alanına dönüştürebilirsiniz. Duvara bank şeklinde bir ahşap monte ederek üzerini yumuşacık minderlerle kaplayabilirsiniz.
 • Her zaman toplayabileceğiniz minderlerle yerde oturma alanı yaratabilirsiniz.
 • Masa olarak balkon korkuluğuna monte edilen, katlanır raf tarzı sistemleri tercih edebilirsiniz. Kullanmadığınız zaman kapatarak alanı koruyabilirsiniz.
 • Bar gibi tasarlayacağınız bu korkuluk önü masası için konforlu katlanır sandalyeler tercih edebilirsiniz.
 • Küçük balkonda dekorasyon için düşey yüzeyleri yani duvarları kullanabilirsiniz.

Balkon Duvar Dekorasyonu Önerileri

Balkon duvarlarını doğru dekore ederseniz hem izole bir ortam elde edebilir hem de şehrin ortasında sanki bambaşka bir coğrafyada yaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz.

 • Komşunuzla ortak balkon duvarına ahşap paravan stilinde bir parça monte edebilirsiniz. Bu parçanın üzerini aero bitki çeşitleri, hasır şapkalar ve çerçeveler ile süsleyebilirsiniz.
 • Korkuluğun önüne ince uzun saksılar yerleştirerek bahçe etkisi yaratabilirsiniz.
 • Bir duvarı tamamen bitkiler ile dolduracak bir raf sistemi ile dekore edebilirsiniz.

Air Wick İle Balkondaki Bahar Esintisini Evin İçine Taşıyın!

Yapacağınız dekoratif dokunuşlarla balkon evin en sevdiğiniz alanlarından biri haline gelecek. Bu alanın etkisini evin tamamına yaymak için Air Wick ürünlerini tercih edebilirsiniz. Hoş görünümlü otomatik sprey içerisine yerleştireceğiniz Bahar Çiçekleri Yedek Sprey ile evin her noktasında balkon havası estirebilirsiniz. Taze toplanmış beyaz çiçeklerin, frezya ve yaseminin ferah kokusu ile duyularınızı harekete geçirebilirsiniz.